Παγκόσμιο Πρωτάθλημα WAKO Ανδρών - Γυναικών

ε μεγάλη επιτυχία τελείωσε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών της WAKO στη Βουδαπέστη για τον Αθλητικό μας Σύλλογο, με 1 ασημένιο και 1 χάλκινο μετάλιο καθώς και τρίτη θέση και χάλκινο στο ομαδικό αγώνισμα.

 

 

 

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΟΚ Παίδων-Εφήβων 2017

32 συμμετοχές : 10 χρυσά – 5 ασημένια – 12 χάλκινα                                                                                                                                                                               Point Fighting                                                                                                                                                                                                      

Παπαδόπουλος Πρόδρομος : Χρυσό μετάλλιο +74 Εφήβων Α                                                                                 

Καντιώτης Γιάννης : Χρυσό μετάλλιο -74 Εφήβων Α 

Μάρκου Δέποινα : Χρυσό μετάλλιο -55 Νεανίδων Α 

Γαλανομάτη Ακριβή : Χρυσό μετάλλιο -55 Κορασίβων Α

Μέξης Στάθης : Χρυσό μετάλλιο -47 Παίδων Α 

Τσώκου Θεοδώρα : Χρυσό μετάλλιο -55 Κορασίδων Β

Κλημαντήρη Αδριάννα : Χρυσό μετάλλιο Κορασίδων +55 Β 

Ρούσσος Διαμαντής : Ασημένιο μετάλλιο -69 Εφήβων Α

Αδάμης Γιάννης : Ασημένιο μετάλλιο -63 παίδων Α 

Κουφοπούλου Εβίνα : Ασημένιο μετάλλιο : -55 Κορασίδων Α

Μέξης Δημήτρης : Χάλκινο μετάλλιο -69 Εφήβων Α 

Σκούπα Ιωάννα : Χάλκινο μετάλλιο -65 Νεανίδων Α

Παπαδόπουλος Γιώργος : Χάλκινο μετάλλιο -69 Πάιδων Α 

Λαμπαρός Γιάννης : Χάλκινο Μετάλιο -63 Παίδων Α

Χατζηθάνος Παναγιώτης: Χάλκινο μετάλιο +69 Παίδων Α 

Κατσαγώνης Σταμάτης : Χάλκινο μετάλλιο -63 Παίδων Α

Χατζηθάνου Έλενα : Χάλκινο μετάλλιο -65 Κορασίδων Α 

Νοδάρου Μαρίνα : Χάλκινο μετάλλιο -55 κορασίδων Β

Ξύδη Βασιλική : Χάλκινο μετάλλιο -55 Κορασίδων Β 

Κλημαντήρης Θοδωρής : Χάλκινο μετάλλιο -57 Παίδων Α

Low kick

Κοροβέσης Αναστάσης : Χρυσό μετάλλιο -60 Εφήβων Α 

Χατζηιωάννου Ιωάννης : Χρυσό μετάλλιο -75 Εφήβων Α

Light Contact

Παπαδόπουλος Πρόδρομος : Ασημένιο μετάλλιο -74 Εφήβων Α 

Σκούπα Ιωάννα : Χάλκινο μετάλλιο -60 Νεανίδων Α

Kick Light

Στασινοπούλου Αλεξάνδρα : Ασημένιο μετάλλιο -46 Κορασίδων

Καντιώτης Γιάννης : Χάλκινο μετάλλιο -69 Εφήβων Α

Flanders Cup 2017

 Το Σαββατοκύριακο 7-8 Οκτωβρίου 2017 η ομάδα του συλλόγου βρέθηκε στο Βέλγιο προκειμένου νε συμμετέχει στο Διεθνές Πρωτάθλημα της WAKO και πρώτο για τη νέα αγωνιστική χρονιά το Flanders Cup 2017. Αν και πολυ νέοι αθλητές απάρτίζαν την ομάδα μας τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά. Έτσι συνολικά έφεραν στον σύλλογό μας 4 ασημένια και 9 χάλκινα μετάλλια. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Μέξης Στάθης: Ασημένιο μετάλλιο -42κιλ. παίδων και χάλκινο μετάλλιο -47κιλ. παιδων

Χατζηθάνου Έλενα: Ασημένιο μετάλλιο -65κιλ. κορασίδων

Πετρόγιαννου Ισιδώρα: Ασημένιο μετάλλιο -55κιλ. κορασίδων

Γαλανομάτη Μ. - Μάρκου Δ. - Κουφοπούλου Ε. : Ασημένιο μετάλλιο ομαδικό νεανίδων

Μέξης Σ. - Πορονίδης Α. - Μποκής Π.: Χάλκινο μετάλλιο ομαδικό παίδων

Γαλανομάτη Μαριέττα: Χάλκινο μετάλλιο -50κιλ. νεανίδων και χάλκινο μετάλλιο -50κιλ. γυναικών

Μάρκου Δέσποινα: Χάλκινο μετάλλιο -55κιλ. κορασίδων και χάλκινο μετάλλιο -60κιλ.κορασίδων

Κλημαντήρη Ανδριάννα: Χάλκινο μετάλλιο -60κιλ. κορασίδων

Τσώκου Θεοδώρα: Χάλκινο μετάλλιο -50κιλ. κορασίδων

Κουφοπούλου Εβίνα: Χάλκινο μετάλλιο -55κιλ. νεανίδων

Τουρκαντώνη Ηλέκτρα: Χάλκινο μετάλλιο -50κιλ. νεανίδων

 

European Wako Junior 2017

Από 3 έως 10 Σεπτεμβρίου 2017 βρέθηκαν στα Σκόπια 10 αθλητές του συλλόγου μας, μέλη της εθνικής ομάδας Kick Boxing – Point Fighting προκειμένου να αγωνιστούν στο Ευρωπαΐκό πρωτάθλημα παίδων –εφήβων της Παγκόσμιας ομοσπονδίας WAKO. Μαζί τους ήταν και ο προπονητής του συλλόγου μας και εθνικός προπονητής Kick Boxing Νίκος Μέμμος ο οποίος ήταν και ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας. Οι αθλητές του συλλόγου μας κατάφεραν να φέρουν στον σύλλογο και την πατρίδα μας 3 χρυσά, 1 ασημένιο και 1 χάλινο μετάλιο στο ομαδικό. Αναλυτικά:

Γαλανομάτη Μαριέττα : Χρυσό μετάλιο στην -50κιλ νεανίδων

Παπαδόπουλος Πρόδρομος : Χρυσό μετάλιο στην -74κιλ εφήβων

Καλομοίρης Παναγιώτης : Χρυσό μετάλλιο στην -69κιλ εφήβων

Μέξης Δημήτρης : Ασημένιο μετάλιο στην -63κιλ εφήβων

Ομαδικό Εφήβων : Χάλκινο μετάλιο.

 

Παγκόσμιο Κύπελλο WAKO Best Fighter(Ιταλία)

Το Σαββατοκύριακο 17-18 Ιουνίου 2017  αθλητές του συλλόγου μας βρέθηκαν στην Ιταλία και συγκεκριμένα στο Rimini για να συμμετέχουν σε ένα ακόμη παγκόσμιο κύπελλο  της WAKO το πολύ δυνατό Best Fighter. Οι αθλητές μας με τον Εθνικό προπονητή Νίκο Μέμμο κατάφεραν να επιστρέψουν με έξι μετάλια στις αποσκευές τους.Αναλυτικά:

Σουέρεφ Φοίβος : Ασημένιο μετάλιο Open κατηγορία ανδρών

Σουέρεφ Φοίβο : Χάλκινο μετάλιο 94κιλ ανδρών

Λαμπαρός Γιάννης : Χρυσό μετάλιο  65κιλ εφήβων έγχρωμων ζωνών

Τουρκαντώνη Ηλέκτρα : Χρυσό μετάλιο 50κιλ νεανίδων έγχρωμων ζωνών

Στασινοπούλου Αλεξάνδρα : Ασημένιο μετάλιο 50κιλ νεανίδων έγχρωμων ζωνών

Στασινοπούλου Αλεξάνδρα : Χάλκινο μετάλιο 55κιλ νεανίδων Kick Light 

Παγκόσμιο Κύπελλο WAKO Hungarian Cup(Ουγγαρία)

 Η αγωνιστική ομάδα του συλλόγου βρέθηκε στην Ουγγαρία από 20-22 Μαΐου 2017 για να συμμετέχει σε ένα ακόμη Παγκόσμιο Κύπελλο της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας WAKO. Για μία ακόμη φορά οι αθλητές μας ξεπέρασαν τον ευατό τους φέρνοτας στον σύλλογο 5 χρυσά, 2 ασημένια, 6 χάλκινα και στην 9 θέση στην κατάταξη των συλλόγων ανάμεσα σε 145 συλλόγους από όλη την Ευρώπη.

Αναλυτικά:

Γαλανομάτη Μαριέττα 1η θέση -50κιλ νεανίδων                                                                                                                                                                       

Γαλανομάτη Μαριέττα  1η θέση -55κιλ νεανίδων                                                                                                                                                                    

Παπαδόπουλος Πρόδρομος 1η θέση -74κιλ εφήβων                                                                                                                                                             

Καντιώτης Γιάννης 1η Θέση 69κιλ εφήβων                                                                                                                                                                               

Μέξης Στάθης 1η θέση - 42κιλ παίδων                                                                                                                                                                        

Σουέρεφ Φοίβος 2η θέση -94κιλ Ανδρών                                                                                                                                                                         

Μέξης Στάθης 2η θέση -47κιλ παίδων  

Γαλανοπούλου Διονυσία 3η θέση -65κιλ γυναικών

Γαλανμάτη Μαριέττα 3η θέση -50κιλ γυναικών

Μέξης Στάθης 3η θέση -52κιλ παίδων

Ρούσσος Διαμαντής 3η θέση -69 κιλ εφήβων

Τουρκαντώνη Ηλέκτρα 3η θέση -55κιλ κορασίδων

Ομαδικό Εφήβων 3η θέση  

 

                                                                                                                                                                

 

 

Point Fighting Cup 2017

Η αγωνιστική ομάδα του Αθλητικού Ομίλου μας ταξίδεψε στις 31 Μαρτίου στο Μιλάνο για να συμμετέχει στο Διεθνές πρωτάθλημα Point Figting και ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα στην Ευρώπη το Point Fighting Cup. Τα αποτελέσματα για ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικά. 

Βιλτανιώτη Εβίτα 1η θέση -55kg γυναικών – 2η θέση grand Champion - 3η θέση Open γυναικών

Γαλανομάτη Μαριέττα1ηθέση Open νεανίδων -1ηθέση-50kg νεανίδων – 3ηθέση-50kg γυναικών

Μεταξά Ειρήνη 1η θέση -60kg έγχρωμων γυναικών - 3η θέση -65kg έγχρωμων γυναικών

Γαλανομάτη Μαριέττα – Βέλλιου Αμάντα – Μάρκου Δέσποινα 1η θέση ομαδικό νεανίδων

Βιλτανιώτη Εβίτα – Γαλανοπούλου Διονυσία 2η θέση ομαδικό γυναικών

Γαλανοπούλου Διονυσία 3η θέση -70kg γυναικών

Κοροβέσης Αναστάσης 3η θέση -57kg ανδρών - 3η θέση -57kg εφήβων

Βέλλιου Αμάντα 3η θέση Open νεανίδων

Γαλανομάτη Ακριβή 3η θέση -55kg κορασίδων - 3η θέση -60kg κορασίδων

Νίκα Έλβις 3η θέση +63kg έγχρωμων παίδων

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irish Open

Στις 4-5 Μαρτίου 2017 η αγωνιστική ομάδα του συλλόγου μας βρέθηκε στο Δουβλίνο προκειμένου να συμμετέχει στην μεγαλύτερη διοργάνωση Kick Boxing στον κόσμο το πολυδιαφιμησμένο πλέον Παγκόσμιο Κύπελλο της WAKO Irish Open 2017. Οι συμμετοχές και φέτος έφτασαν τις 4000 όπυ και σταματησαν καθώς οι διοργανωτές είχαν βάλει αυτό το όριο ώστε να μπορέσουν να ελέγξουν τη διοργάνωση. Δεκατρείς αθλητές μας βρέθηκαν εκεί μαζί με τον προπονητή μας και Εθνικό προπονητή Μέμμο Νικόλαο και βοηθό προπονητή τον Ανδρέα Αγγελόπουλο. Οι αθλητές μας οι οποίοι κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο της δυσκολότερης διοργάνωσης στον κόσμο ήταν οι:                                                                                    

Γαλανομάτη Μαριέττα 1η θέση -50κιλά νεανίδων                                                                                                                                                    

Καντιώτης Γιάννης 1η θέση -63κιλά εφήβων                                                                                                                                                     

Παπαδόπουλος Πρόδρομος 3η θέση - 79κιλά

Καλομοίρης Παναγιώτης 3η θέση -69 κιλά εφήβων                                                                                                                                                

Κουφοπούλου Εβίνα 3η θέση -55κιλά κορασίδων

 

 

.

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα WAKO Ανδρών-Γυναικών

Με πολλή μεγάλη επιτυχία τελείωσε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών της WAKO για το Αθλητικό Όμιλο Ίκαρο, που πραγματοποιήθηκε από 21-29 Νοεμβρίου στο Λουτράκι, καθώς οι αθλητές του κατάφεραν να φέρουν 6 από τα 9 μετάλλια που κέρδισε η Εθνική ομάδα Point Fighting σε αυτήν την τόσο μεγάλη διοργάνωση. Ενώ και οι 4 από τους 6 αθλητές του ομαδικού αγωνίσματος που κατάφεραν να πάρουν το χάλκινο μετάλλιο ήταν μέλη του Αθλητικού Ομίλου Ίκαρος.

Αναλυτικά: Βιλτανιώτη Εβίτα 1η θέση -55 κιλ

'Aρχου Γεωργία 1η θέση +65 κιλ Βετεράνων

Διαμαντόπουλος Ηλίας 2η θέση -75 κιλ βετεράνων

Σουέρεφ Φοίβος 3η θέση -89 κιλ

Βέλλιου Αμάντα 3η θέση -50 κιλ

Θεοτοκάτος Παναγιώτης 3η θέση -69 κιλ

Στο ομαδικό αγώνισμα συμμετείχαν οι Βιλτανιώτη Εβίτα, Γαλανοπούλου Διονυσία, Σουέρεφ Φοίβος και Ευσταθίου Τριαντάφυλλος. Συγχαρητήρια αξίζουν και στους τέσσερις ακόμη αθλητές του συλλόγου, Γαλανοπούλου Διονυσία, Αδάμη Κωνσταντίνο, Ζαγάρη Μανώλη και Ευσταθίου Τριαντάφυλλο όπου παρόλο που έδωσαν πολύ καλούς αγώνες δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των κατηγοριών τους.

Bristol Open

Το Σαββατοκύριακο 15 & 16 Οκτωβρίου 2016 τρεις αθλητές του συλλόγου μας βρέθηκαν στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Bristol για να συμμετέχουν στο διεθνές τουρνουά της WAKO το γνωστό πλέον Bristol Open. Οι αθλητές μας με τον Εθνικό προπονητή Νίκο Μέμμο κατάφεραν να επιστρέψουν με τρία μετάλια στις αποσκευές τους. Αναλυτικά: Βιλτανιώτη Εβίτα 3η θέση στην Open κατηγορία κιλών των γυναικών, ενώ στην κτηγορία της δεν αγωνίστηκε γιατί έπρεπε Κυριακή πρωί να επιστρέψει στην Αθήνα. Γαλανοπούλου Διονυσία 2η θέση +70κιλά γυναικών 3η θέση στο ομαδικό γυναικών οι Βιλτανιώτη – Γαλανοπούλου. Η Βέλλιου Αμάντα στην παρθενική της εμφάνιση στα σαλόνια της Ευρώπης έκανε τρεις πολύ ωραίους αγώνες χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στο βάθρο.

             

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΟΚ Εφήβων-Νεανιδων

To Σαββατοκύριακο 5&6 Νοεμβρίου η αγωνιστική μάδα του συλλόγου έλαβε μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Kick Boxing στα 'Aνω Λιόσια.

Συμμετείχαν 27 αθλητές του συλλόγου και κατάφεραν να φέρουν στο σύλλογο 8 χρυσά 6 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια.

Αναλυτικά:

 
  • Καντιώτης Γιάννης 1η θέση -63κιλ εφήβων Point Fighting                                                                                                                                  

  • Παπαδόπουλος Πρόδρομος  1η θέση -74κιλ εφήβων Point Fighting                                                                                                                                        

  • Γαλανομάτη Μαριέττα 1η θέση -55κιλ νεανίδων  Point Fighting                                                                                                                                                                  

  • Σκούπα Ιωάννα  1η θέση θέση -60κιλ νεανίδων Point Fighting                                                                                                                                                                        

  • Τουρκαντώνη Ηλέκτρα 1η θέση -50κιλ νεανίδων Point Fighting                                                                                                                                                                                            

  • Χατζηθάνος Παναγιώτης 1η θέση παίδων -65 κιλ Point Fighting                                              

  • Γαλανομάτη Ακριβή 1η θέση -55 κιλ κορασίδων Point Fighting                                                      

  • Γαλανομάτη Ακριβή 1η θέση -55κιλ κορασίδων Light Contact

 


 
  • Μάρκου Δέσποινα 2η θέση  -55κιλ νεανίδων  Point Fighting                                                                              

  • Μέξης Στάθης   2η θέση παίδων -45 κιλ Point Fighting                                                                

  • Παπαδόπουλος Γιώργος  2η θέση -63 κιλ  Point Fighting                                                              

  • Κατσαγώνης Σταμάτης  2η θέση παίδων -65 κιλ Point Fighting                                                

  • Κουφοπούλου Εβίνα 2η θέση -55 κιλ κορασίδων Point Fighting 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                            
  • Ρούσσος Διαμαντής 3η θέση -69κιλ εφήβων Point Fighting                                                          

  • Κοροβέσης Αναστάσης  3η θέση -57κιλ εφήβων Point Fighting                                                                                              

  • Αδάμης Γιάννης  3η θέση -63κιλ εφήβων Β επίπεδο Point Fighting                                                            

  • Τσώκου Θεοδώρα  3η θέση -50κιλ κορασίδων Β επίπεδο Point Fighting                            

  • Kλημαντήρης Θοδωρής 3η θέση -63κιλ παίδων Β επίπεδο Point Fighting                                

  • Kλημαντήρη Αντριάννα 3η θέση -60κιλ κορασίδων Β επίπεδο Point Fighting                                      

  • Χαμούς Αλέξανδρος 3η θέση -63κιλ παίδων Β επίπεδο Point Fighting

 
     
Flanders Cup

Το Σαββατοκύριακο 24&25 Σεπτεμβρίου 2016 τρεις αθλητές του συλλόγου μας με τον προπονητή Ανδρέα Αγγελόπουλο βρέθηκαν στο Βέλγιο για να συμμετέχουν στο διεθνές τουρνουά Flanders Cup στις Βρυξέλες. Ο Ρούσσος Διαμαντής κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλιο στην κατηγορία του – 69 κιλά εφήβων και ο Παπαδόπουλος Γιώργος δύο χάλκινα μετάλια στην -63κιλά παίδων και -69 κιλά παίδων. Συγχαρητήρια και στον Κωνστάντη Θοδωρή πού αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι τα μετάλια και στην συνοδό Ιωαννίδου Μαρία που βοήθησε τα μέγιστα την αποστολή μας.

     

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα WAKO παίδων-εφήβων

Από 27 Αυγούστου έως και 3 Σεπτεμβρίου 2016 βρέθηκαν στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας 11 αθλητές του συλλόγου μας, μέλη της εθνικής ομάδας Kick Boxing – Point Fighting προκειμένου να αγωνιστούν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων –εφήβων της Παγκόσμιας ομοσπονδίας WAKO. Μαζί τους ήταν και ο προπονητής του συλλόγου μας και εθνικός προπονητής Kick Boxing Νίκος Μέμμος ο οποίος ήταν και ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας. Οι αθλητές του συλλόγου μας κατάφεραν να ανέβουν δύο φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο χρυσό μετάλιο και μία φορά στστο δεύτερο σκαλί ακι το ασημένιο μετάλιο.

Αναλυτικά:

  • Κοροβέσης Αναστάσης 1η θέση -57 κιλά εφήβων

  • Θεοτοκάτος Γιάννης 1η θέση -63 κιλά παίδων

  • Μάρκου Δέσποινα 2η θέση -55 κιλά κορασίδων

Συγχαρητήρια αξίζουν και στους υπόλοιπους αθλητές : Παπαδόπουλο Πρόδρομο, Καντιώτη Γιάννη, Μέξη Δημήτρη, Ρούσσο Διαμαντή, Γαλανομάτη Μαριέττα, Γαλανομάτη Ακριβή, Τσάκου Μαρία, Κουφοπούλου Εβίνα και Σκούπα Ιωάννα, όπου παρά τους πολύ καλούς αγώνες που έδωσαν δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των κατηγοριών τους.